SON DAKİKA

Haberler

Kök Hücreler (IPSCs) Vücuttaki Herhangi Bir Hücreye Dönüşebilmektedir.

Bu haber 30 Mayıs 2021 - 20:02 'de eklendi ve 448 kez görüntülendi.
Kök Hücreler (IPSCs) Vücuttaki Herhangi Bir Hücreye Dönüşebilmektedir.

Süper asırlık (Supercentenarian) insanlardan elde edilmiş ilk kök hücreler oluşturuldu. (Supercentenarian: 110 yaşından büyük kimse) İndüklenmiş Pluripotent Kök Hücreler (IPSCs) vücuttaki rastgele bir hücreye dönüşebilmektedir.

Supercentenarians olarak adlandırılan 110 yıldan çok yaşam sürdüren insanlar yalnızca yaşlarıyla değil, aynı vakitte olağanüstü derecede sıhhatli oluşlarıyla da ilgi çekiyor.  Ancak, birtakım insanların namacıyla Supercentenarian olurken birtakımlarının olmadığını şimdilik bilmiyoruz.

Şimdi, ilk defa, bilim insanları 114 yaşındaki bir kadından alınan hücreleri indüklenmiş pluripotent kök hücrelere (iPSCs) tekrar programladılar. Sanford Burnham Prebys ve bir biyoteknoloji şirketi olan AgeX Therapeutics’teki bilim insanları doğrultusundan yapılan ilerleme, araştırmacıların Supercentenarianların namacıyla bu kadar uzun ve sıhhatli yaşamlar yaşadığının gizemini çözebilecek çalışmalara atılmalarına imkân tanıyor. Çalışma Biochemical and Biophysical Research Communications ‘da (haftalık yayınlanan bilimsel bir dergi) yayınlandı.

“Büyük bir soruyu cevaplamak amacıyla yola çıktık: Bu eski hücreleri tekrar programlayabilir misiniz?” diyor. “Şimdi bunun yapılabileceğini gösterdik ve yaşlanma sürecini yavaşlatan genleri ve başka faktörleri bulmak amacıyla çok kıymetli bir aracımız var.”

Çalışmada, bilim insanları üç değişik şahıstan – yukarıda bahsi geride bıraktığımız 114 yaşındaki kadın, 43 yaşında sıhhatli bir kişi ve süratli yaşlanmaya namacıyla olan bir hastalık olan progeria’ya sahip 8 yaşındaki bir çocuktan – alınan kan hücrelerini iPSCs’e tekrar programladılar. Bu hücreler daha sonra, kemik, kıkırdak ve yağ dahil olmak üzere bedenin yapısal dokularını korumaya ve onarmaya yardımcı olan bir hücre tarzı olan mezenkimal (mezenkimal bağ dokularında bulunan, yetişkin durumdaki kök hücre) kök hücrelerine dönüştürüldü.
Araştırmacılar, supercentenarian hücrelerinin sıhhatli kişi ve progerialı çocuk örneklerindeki hücreler kadar basit dönüştüğünü buldular.

Dikkat çekici bir şekilde, Supercentenarian iPSC’lerinin telomerleri bile 114 yaşından sıfıra iner gibi çok genç civarlara resetlendi. Bununla birlikte, supercentenarian iPSC’lerinde telomer resetlemesi, başka örneklere kıyasla daha az meydana gelmiştir; bu da aşırı ihtiyarlamanın, hücresel ihtiyarlamanın daha verimli bir şekilde resetlenmesi amacıyla aşılması gereken birtakım kalıcı etkilere sahip olma ihtimalini göstermektedir.

Bilim insanları bundan sonra mühim bir teknolojik engelin üstesinden geldiğine göre, Supercentenarianların “gizli tarifini” bulmamıza yarayacak çalışmalar başlayabilir. Örneğin, sıhhatli iPSC’ler, Supercentenarian iPSC’ler ve progeria iPSC’lerinden alınan kas hücrelerinin karşılaştırılması, Supercentenarianlara özgü genleri ya da moleküler işleyişleri meydana çıkaracaktır. Daha sonra ya bu eşi benzeri olmayan işleyişe engel olacak ya da Supercentenarian hücrelerinde görülen modelleri taklit edebilecek ilaçlar geliştirilebilir.
“Supercentenarianlar namacıyla bu kadar yavaş yaşlanıyor?” diyor Snyder. “Şimdi bu soruyu daha evvelce kimsenin cevaplayamadığı bir şekilde cevaplamaya hazırız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA