SON DAKİKA

Haberler

Grönland Buz Tabakaları Tamamen Yok Olmaya Sürüklenen Bir Yola Girmiş Olabilir.

Bu haber 05 Ağustos 2018 - 23:22 'de eklendi ve 78 kez görüntülendi.
Grönland Buz Tabakaları Tamamen Yok Olmaya Sürüklenen Bir Yola Girmiş Olabilir.

Grönland buz tabakaları tamamiyle yok olmaya sürüklenen bir yola girmiş olabilir. Ohio Devlet Üniversitesi’ndeki incelemecilera göre, normalde Grönland’ın eriyen buzullarını her sene tekrar dolduran kar yağışı bundan sonra buzulların erime hızına ayak uyduramıyor. Yani bu küresel sıcaklıkların artması dursa bile dünyanın ikinci en büyük buz tabakaları olan Grönland’ın buz kaybetmeye devam edeceği manasına geliyor.

Nature dergisi perşembe günü yayınlanan çalışmada, bilim insanları Grönland süresince okyanusa akan 200’den çok büyük buzulun 40 senelik aylık uydu verilerini incelediler. Ohio Devlet Üniversitesi Byrd Polar ve İklim Araştırma Merkezi’nde incelemeci olan çalışmanın baş yazarı Michalea King, bir basın açıklamasında

“Okyanusa doğru akan buzlar, buz tabakalarının üstünde biriken kar miktarının çok üstünde.” şeklinde konuştu.

Grönland buz örtüsünün tamamiyle erimesi, 3000 senesine kadar deniz seviyelerini 23 fit (~ 7 metre) yükseltebilir. Eğer bu tür bir şey olursa, dünyanın dört bir yanındaki sahil şehirleri okyanus doğrultusundan yutulur. Grönland,şimdiden deniz seviyeinin artmasına en çok katkıda tespit edilen tek buzuldur.

İlginizi çekebilir: Küresel Bir Sel Geliyor Ve Bilim İnsanlarının Beklediği Bir Şey Bu!

Aralık ayında yayımlanan bir çalışmada belirtildiği üzere, ileriki yalnızca 80 senede sahip olunan erime hızı, küresel deniz seviyelerine 2,75 inç (6,9 cm) daha ekleyecektir. Bahsi geride bıraktığımız çalışmanın ortak yazarı ve buzul bilimci IanHowat, bir açıklamasında buzul gerilemesinin, bütün buz tabakasının dinamiklerini sabit bir kayıp haline getirdiğini ifade etti. Ayrıca, iklimin aynı kalması, hem de biraz daha soğuk olması halinde bile buz tabakasının kütle kaybetmeye devam edeceğini dile getirdi. Ancak bu insan aktivitelerinin sebep olabileceği kırılma noktalarından yalnızca biri. Diğer felaketlere geri dönüşü olmayan yollardan uzak durmak amacıyla -şimdilik hala vakit var.

Geri Dönüşü Olmayan Daha Fazla Nokta Var

Grönland’ın her sene kaybettiği buzul miktarı son iki on senede sabit olarak artış göstermekte. Araştırmacıların buldukları bilgilere göre 2000’den evvelce buz tabakasının her sene eşit oranda kütle kazanma ya da kaybetme talihi vardı. Ancak son 20 senenin ikliminde, incelemeciler buzulun her 100 senede yalnızca 1 kere kütle kazanacağını keşfetti. Grönland, Avrupa’dan gelen bir sıcak hava dalgasının adada etkili bulunduğu 2019 makale süresince, okyanusa aynısı görülmemiş miktarda buz ve su bıraktı.

İlginizi çekebilir: Tuhaf havalar, Grönland’ı rekor seviyedeki en kötü buz kayıbına sürüklüyor.

Buz örtüsü yalnızca 5 günde 55 milyar ton, ki bu Florida eyaletini nerdeyse beş inç (12,7 cm) suda kaplayacak kadar çok su kaybetti. Buz tabakasında biriken suyun daha çok güneş ışığını emerek etrafındaki her şeyi daha da ısıtması, erimenin daha çok erimelere yol açarak Grönland gibi noktaların buz kaybını bu denli çok hızlandırmasının bir açıklaması olabilir. Bazı insan aktiviteleri ve küresel sıcaklıkların artması dünyanın başka yerlerinde de geri dönüşü olmayan neticelere yol açabilir.

İnsanlar senelardır ağaçları kesiyor ve yakıyor

Kutuplarda buz erimesi, çözüldüğünde kuvvetli sera gazları serbest bırakan donmuş toprak parçaları olan permafrostu açığa çıkarıyor. Isınma yeteri kadar permafrostu (permafrost: Donmuş toprak) çözerse, açığa çıkan gazlar ısıyı insanların fosil yakıt emisyonlarından daha süratli hapsedecektir. Amazon yağmur ormanlarındaysa, insanlar senelardır ağaçları kesiyor ve yakıyor. Bu da nemin ekosisteme kaçmasına yol açıyor. Belirli bir seviye ormansızlaşma neticesinde yağmur ormanları yanar. Ve genelde uçlardan köke doğru kuruyarak atmosfere 140 milyar tona kadar karbon salar.

Geçen sene birtakım lider yağmur ormanı incelemecileri Amazonun da bu eşiğin “sınırında bulunduğu” konusu ile ilgili detaylı uyarılarda bulunmuştu. Bütün bunlara rağmen, bilim insanları güneş enerjisi gibi daha az karbon yoğunluklu enerji kullanımının, ağaç kesimi ve madenciliğin azaltılmasıyla birlikte bu tür felaketlerden kaçınmamıza yardımcı olacağını bildiriyor.

Grönland buz tabakası amacıyla bile ileriki, buzulların erimesini daha da hızlandıracak çöküş dereceleri gibi daha çok dönüm noktası taşıyor. İşte bu amaçla küresel ısınmayı denetim altına alarak sınırlamak,bu gibi dönüm noktalarının ertelenmesine ve dünyanın bunlara “hazırlıklı olması” amacıyla bize yararlı olabilir.

CNN’e yaptığı bir konuşmasında Howat, “Dönüşü olmayan noktayı geçtik, ancak önümüzde yüzleşeceğimiz mutlaka daha çok şey var. Bu, mutlu bir buzul tabakasının yıkıcı bir çöküşe sürüklenmesi gibi tek bir dönüm noktasından ziyade, daha çok ilk ismimdan düştüğümüz bir merdiven gibi ancak çukura inmek amacıyla daha çoğu ismim var.” sözleriyle bildirimde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA