SON DAKİKA

Haberler

Elimizde Bulunan Damarlar Hakkında Ögrenmemiz Gerekenler Nelerdir

Bu haber 30 Mayıs 2021 - 19:11 'de eklendi ve 492 kez görüntülendi.
Elimizde Bulunan Damarlar Hakkında Ögrenmemiz Gerekenler Nelerdir

Çoğu insan amacıyla, el damarları ve kollardaki şişkin damarlar kozmetik bir konudur.

Birçok şişkin ven yüzeyseldir. Bununla birlikte, sıhhat kaygısı olan herkes, altta yatan bir halun neticesi olmadığından emin olmak amacıyla bir hekime başvurmalıdır. Şişkin el damarlarından kurtulmak isteyenler amacıyla birtakım tedavi seçenekleri mevcuttur.

Yaş bir bireyin el damarlarının dikkat çekici duruma gelme derecesinde mühim bir faktördür. Yüzeyde, cilt incelmeye başlar ve bir insan yaşça büyüdükçe esnekliğini kaybeder.
Damarlarda kan zayıflamış kapakçıklardan kaynaklı daha uzun vakit havuzda kalabilir. Toplayıcı kan damarları biraz daha kalınlaştırabilir ve şişkin görünmelerine namacıyla olabilir.

Ellerde yağ, damarların daha az görünür olmasına namacıyla olur. Genel olarak zayıf ya da ince elleri olan şahısler, damarlarının daha dikkat çekici olduğunu görebilir.

Dışarısı sıcak olduğunda beden, bedeni serinletmek amacıyla yüzey damarlarına çoktan kan gönderir. Bazen, bu damarların çalışmasını etkileyebilir.  Aksine, soğuk olduğunda damarlar daha az görünür duruma gelebilir.

Egzersiz sırasında, bir bireyin kan basıncı yükselir. Kan basıncı arttıkça, bir bireyin damarları cilde yakınlaşacaktır. Çoğu halda, şahıs egzersizini bitirdiğinde damarlar normale döner.

Bununla birlikte, şayet bir şahıs sık sık egzersiz yaparsa, damarları ellerinde ve bedenin diğer yerlerinde kalıcı olarak şişmeye başlayabilir. Bu etkinin bilhassa ağır ağırlıkları kaldıranları etkilemesi muhtemeldir.

Bir bireyin genleri ilaveten el damarlarının meydana çıkmasında rol oynayabilir. Şiddetli el damarları olan aile delegesi olan bireylerin bedenin bu alanında dikkat çekici damarları olma mümkünlülüğü daha yüksektir.

Flebit, damarların iltihabıdır. Çoğunlukla enfeksiyon, otoimmün arıza ya da yaralanma gibi diğer bir halle teması vardır.

Varis bacaklarda daha sık görülür, fakat ellerde de görülebilir. Varisli damarlar, bu damarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından kaynaklanır. Varisli damarlar kan akışını zorlaştırır.

Yüzeysel tromboflebit, cildin yüzeyine yakın bir damarın şişmesidir. Bir kan pıhtısı genelde altta yatan namacıyladir. Damar amacıylae bir intravenöz (IV) ya da diğer bir travmanın uzun vakit kullanılmasından sonra bir pıhtı oluşabilir.

Şişkin el damarlarının tedavisi namacıylae bağlıdır. Çoğu halda, insanları tedavi aramaya motive eden tıbbi namacıylalerden ziyade kozmetiktir. Çoğu şişkin el damarları hiç tedavi gerektirmez.

Ambulatuvar flebektomi: Bu yöntem, damarın rahatsız edici kısmını çıkarmak amacıyla ven etrafında ufak bir kesi içerir.

Skleroterapi: Bu işlem damarda yara meydana gelmesine namacıyla olacak bir kimyasal madde enjekte edilmesini içerir. Yara damarı kapatır.

Ven ligasyonu: Bu işlemden geride bıraktığımız bir şahıs genel anestezi altında olacaktır. Doktor veni kapatıp bağlar. Hekimler bu yöntemi sadece daha büyük damarlar amacıyla kullanırlar.

Bu işlemlerden rastgele birini takiben, beden kanı diğer sıhhatli damarlara yönlendirecektir. Bir vakit sonra mesele damarı kaybolur.

Bir bireyin şişkin el damarları flebitin neticesiysa, tedavi olarak antibiyotik ya da antienflamatuvar almak, ılık kompres yapmak ve elinizi yüksek tutmak yardımcı olabilir.

Nedeni tromboflebit ise, hekim şahsa beklemesini önerebilir. Tipik olarak, ağrı 3-4 hafta içersinde kaybolur. Bu arada, sıcak kompresler ya da reçetesiz satılan ağrı kesiciler rahatsızlığı azaltabilir.

Çoğu insan amacıyla, eldeki şişkin damarlar mühim bir tıbbi mesele oluşturmaz. Bunun yerine, kozmetik bir endişedir. Onlardan kurtulmak isteyen herkes damarları tedavi etmek amacıyla kozmetik işlemlere bakabilir.

Bir şahıs diğer semptomlar yaşıyorsa ya da şişkin damarlara namacıyla olan tıbbi bir mesele olabileceğinden endişeleniyorsa bir hekimla konuşmalıdır. Bir hekim altta yatan meseleleri tespit edebilir ve ideal tedaviler önerebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA