SON DAKİKA

Haberler

Ebola HIV Veya Sıtma ilaçları Koronavirüsü Durdurabilir mi

Bu haber 30 Mayıs 2021 - 21:00 'de eklendi ve 453 kez görüntülendi.
Ebola HIV Veya Sıtma ilaçları Koronavirüsü Durdurabilir mi

Ebola HIV Veya Sıtma ilaçları Koronavirüsü Durdurabilir mi

 

Ebola HIV Veya Sıtma ilaçları Koronavirüsü Durdurabilir mi.Ebola, HIV ya da sıtma ilaçları koronavirüsü durdurabilir mi? Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), küresel klinik denemeler başlatıyor. Test edilecek ilaç tedavilerin birtakımları, HIV, ebola ve sıtma gibi başka hastalıklar amacıyla halihazırda sarfedilen ilaçlardır. Piyasada tespit edilen dört ilacı ya da bu ilaçların kombinasyonlarını test etmek amacıyla büyük çabaların başlayacağı yer Maryland’deki Johns Hopkins Üniversitesi.
18 Mart basın toplantısında DSÖ genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus söylediğine göre SOLIDARITY (dayanışma) olarak adlandırılacak bu deneme sürecinde katılımcı ülkeler şunlar; Arjantin, Kanada, Fransa, Bahreyn, İran, Norveç, Güney Afrika, İspanya, İsviçre ve Tayland.

Ebola, HIV Koronavürise KArşı etkisini Gösterdi

Çalışmalar, bu tedavilerin mortalite oranlarını düşürüp düşüremeyeceğini ya da yoğun bakım üniteleri gerektirme gibi olumsuz neticeleri azaltıp azaltamayacağını belirleyecek – bu da daha ciddi vakalar amacıyla hastane alanını boşaltabilir.
Ghebreyesus, “Farklı metodolojilerle oluşturulan çok sayıda ufak deneme, bize hangi tedavilerin yaşam kurtarmaya yardımcı bulunduğuna dair gereksinimiz olan açık ve kuvvetli kanıtları vermeyebilir bu namacıylale DSÖ ve ortakları, bu test edilmemiş tedavilerin birtakımlarının birbiriyle karşılaştırıldığı çoğu ülkede bir çalışma düzenliyorlar”dedi.
SOLIDARITY’nin, COVID-19’un yayılımıyla etkili bir şekilde mücadele etmek amacıyla gereken dayanıklı bir veri havuzu meydana getirmek amacıyla tasarlandığını da sözlerine ekledi.
Denemede test edilen ilaçlar arasında, Redemsivir isimli bir anti-viral ilaç, HIV ilaçları Lopinavir ve Ritonavir’in bir kombinasyonu, ilaveten bir ilaç olan interferon beta ile aşılanmış Lopinavir ve Ritonavir’in bir kombinasyonu ile beraber Klorokin adı verdiği bir sıtma tedavisi bulunur. ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü sıhhat görevlilerinin COVID-19’u tedavi etmek amacıyla Hidroksiklorokin adı verdiği bir sıtma ilacı almaya çalıştıklarını açıkladı. FDA Komiseri StephenHahn da aynı basın toplantısında bu ilacın ülkedeki büyük bir klinik denemede kullanılacağını duyurdu. ABD şu anda SOLIDARITY davasının bir parçası değil.
Zaten onaylanmış ilaçlar namacıyla koronavirüse karşı çalışabilir?

Ebola, HIV Kesin Çözüm Gözüyle Bakıyorlar

SOLIDARITY uygulaması amacıyla sarfedilen birtakım ilaçlar, hayvan modellerinde Orta Doğu solunum belirtisi (MERS) gibi başka benzer koronavirüslere karşı ispatlanmış etkinliki namacıylaiyle ilgiyle seçildi, diyor Alberta Üniversitesi’nde tıbbi mikrobiyoloji ve immünoloji alanında virolog ve profesör Matthias Götte.
Götte ve meslektaşları, geride bıraktığımız ay COVID-19 ile alakalı inceleme sunan Kanada’nın ilklerinden birtakımlarıydı. Hem de burada ebola ilacı Remdesivir’in yeni koronavirüse karşı namacıyla etkili olma ihtimalini keşfettiler .
Remdesivir, DSÖ doğrulusunda düzenlenen klinik çalışmalarda test edilecek ilaçlardan biridir.
Remdesivir gibi tedaviler virüs amacıyladeki bir enzimi bloke ederek çalışır. Bu enzim olmadan – Götte buna “ufak makine” der – virüs kopyalanamaz.
Kendisi ve ekibinin Ebola ile savaşmak amacıyla birkaç senedir çalıştığı ilacın bundan sonra COVID-19’a karşı küresel mücadelede yardımcı olma ihtimalini söyledi.
Yeni Bir İlaç Uzun Sürer
DSÖ’nün, başka hastalıklara karşı denemelerde daha evvelce kullanılmış olan ilaçları da incelemesinin namacıylai, HIV ilaçlarında bulunduğu gibi görülmemiş bir ilaç oluşturmanın uzun sürmesinden dolayıdır.
Bu ilaçların çoklu viral hastalıklara karşı etkili olması mümkündür, bu yüzden şimdi COVID-19‘a karşı test edilmektedir.

Bilim Adamlarının ÇAlışmaları Sürüyor

“Bu yüzden bilim adamları esasen test edilmiş ve virüslere karşı daha geniş bir etkinlik yelpazesi gösteren ilaçlara gitmemiz gerekliliğini söylüyor” dedi.
“[Bunlar] tamamıyla onaylanmış ilaçlar, sahip olunan bir emniyet profili var, fakat insanlarda koronavirüse karşı nasıl çalışacağı şimdilik bilinmiyor” dedi.
Denemeler küresel olarak devam ettikçe, virüs antiviral bir ilaca karşı direnç geliştirebileceğinden, aniden çok tedaviye gereksinim duyulmaktadır. Virüsün değişik yönlerini amaçlayan aniden çok ilaca gereksinim duyulacağını belirtti.
Şu anda çoğalan endişeyle bile, bu çalışmaların etkili olması amacıyla standartların takip edilmesi ve standartlara uyması gerekliliğini kavramak önemlidir, dedi Götte.
Remdesivir’i ilerleten biyoteknoloji şirketi GileadSciences, Nisan ayındaki denemelerden birtakım neticeler alacak. “Bu denemeler altın standarttır… sabırlı olmalıyız ve neticeleri beklemeliyiz” dedi.
“İşler son derece süratli hareket ediyor. Bu yüzden bu bir çaba, bu bir başlangıç ​​ve şu anda test edilen ilaçların birtakımlarının bir tesiri bulunduğunu umuyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA