SON DAKİKA

Haberler

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Koronavirüse

Bu haber 30 Mayıs 2021 - 20:47 'de eklendi ve 433 kez görüntülendi.
Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Koronavirüse

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Koronavirüse

 

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Koronavirüse Covid-19’un yeni bir korkunç düşmanı var: Dünyanın en süratli süper bilgisayarı. Tennessee Üniversitesi’ndeki biyofizikçiler binlerce molekülü elemek ve şu anki Covid-19 pandemisinden (salgın) mesul koronavirüs olan SARS-CoV-2’ye karşı yeni bir ilaç olarak kullanılabilecek potansiyel bileşikleri bulmak amacıyla IBM (International Business Machines artık Uluslararası İş Makineleri) doğrulusunda imal edilen süper bilgisayar SUMMIT’i kullandılar.
Birkaç günlük hesaplamalardan sonra, süper bilgisayar SARS-Cov-2’nin insan hücrelerini istila etmesini önlemeye yardımcı olabileceklerini gösteren en az 77 bileşik bulmayı başardı.

Bulgular yakın vakitte ChemRxiu

( Kimya amacıyla açık erişimli bir ön baskı arşivi platformu) ön baskı sunucunda tespit edilen bir makaleyi yayınladı. Bu, makalenin hakem değerlendirmesi beklediği manasına geliyor; bu sebeple inceleme ‘’devam eden inceleme’’ olarak düşünülmelidir.
Koronavirüslerinin yüzeyleri insan hücrelerine bağlanmalarına, adından da anlaşılabileceği üzere bir kilit ve anahtar gibi enfekte olmasına izin veren dikenli taç aynısı proteinlerle kaplıdır. Virüs proteinlerinin insan hücresinin reseptörlerini ve başka kimyasal bileşiklerin onlarla etkileşme şeklini anlamakla birlikte, ilaçların patojene karşı nasıl etkili olma ihtimalini bulmak mümkündür.
Derinlemesine Analiz İçin SUMMIT
SUMMIT var olan ilaçlar, kimyasallar, bitkisel ilaçlar ve natural ürünlerden tanınan 8000’den çok bileşiğin veritabanını derinlemesine analiz etmek amacıyla kullanılmıştır. Görevi SARS-CoV-2 virüsünün sivri protein uçlarına bağlanabilen bileşikleri açığa çıkarmaktı. Böylece, virüsün anahtarını bloke edebilirdi ve kuramsal olarak beden hücrelerini işgal etmesini durdurabilirdi.
Tennessee Üniversitesi Moleküler Biyofizik Merkezi’nin müdürü Jeremy Smith ‘’ Bizim 1-2 günümüzü aldı, halbuki normal bir bilgisayarla aylar alacaktı.’’ dedi.
Gri renkte gösterilen bileşik, mor renkle gösterilen insan hücre reseptörüne kenetlenmesini önlemek amacıyla camgöbeği içerisinde gösterilen SARS-CoV-2 başak proteinine bağlandığı hesaplandı. Micholas Smith / Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı, ABD Enerji Bölümü

Tabiki de pratikte süper bilgisayar

doğrulusunda tespit edilen bileşimlerin etkili olacağına dair bir garanti yok. Buna ek olarak, rastgele bir ilaç gibi, uygulanabilir bir tedavi olarak görülmeden evvelce kapsamlı testler ve klinik incelemeler gerekecek. Bütün bunlarla birlikte, süper bilgisayarın çalışması incelemecilerın takip etmesi gereken birtakım umut verici adayların belirlenmesinde yardımcı oldu.
Smith ‘’ Sonuçlarımız Covid-19’a bir deva ya da tedavi bulduğumuz manasına gelmiyor.’’ dedi. ‘’ Fakat hesaplama sonuçlarımızın hem gelecekteki çalışmaları bilgilendireceğinden hem de deneycilerin bu bileşikleri daha çok incelemek amacıyla kullanacağı bir bakış açısı sağlayacağından çok umutluyuz. Fakat o vakit onlardan rastgele birinin bu virüsü azaltmak amacıyla lüzumlu özellikleri gösterip göstermediğini bileceğiz.
SUMMIT süper bilgisayarların ‘’Formula 1’i ’’ olarak tanımlanıyor. Tennessee’de ki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında tespit edilen süper bilgisayar, iki tenis kortu büyüklüğündedir ve saniyede 200 katrilyondan çok hesaplama yapabilmektedir. Süpernovaları ve etrafı modellemekte, kanser ve kalıtsal ile ilgili yoğun bilgileri hesaplamaya kadar detaylı ulu görevler amacıyla detaylı incelemeciler doğrulusunda kullanılmaktadır.
Bu inceleme yeni ilaçlar bulmak amacıyla bilgisayarların ilk kullanılışları değil. Sadece geride bıraktığımız ay, incelemeciler 100 milyondan çok kimyasal bileşiğin geniş dijital arşivini gözden geçirmek amacıyla yeni bir bilgisayar algoritması kullandılar ve aslında de öneme değer birtakım antibiyotik özelliklere sahip gibi görünen bir molekül bulabildiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA