SON DAKİKA

Haberler

Çok Büyük Bir Süper Yanardağ Alaska Adaları Altında Saklanıyor Olabilir

Bu haber 29 Ekim 2019 - 21:15 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.
Çok Büyük Bir Süper Yanardağ Alaska Adaları Altında Saklanıyor Olabilir

Jeolojik bir noktaları birleştirme oyunu dev bir deniz altı krateri ile alakalı ipuçları meydana çıkardı. Daha evvelce orda bulunduğu bilinmeyen esrarengiz bir süper yanardağ Alaska’nın Aleut Adaları altında saklanıyor olabilir. Son oluşturulan çalışmalar; süper yanardağ patladığında meydana gelen, geniş çaplı bir kraterin en az dört yanardağı birbirine bağladığını meydana çıkardı. Birleşik Devletler Jeolojik Araştırmalar Alaska Yanardağ Gözlem Evi’nde Jeofizikçi olan John Power; şayet bu süper yanardağ geçen birkaç bin sene içerisinde patlamış olsaydı dünya üzerindeki medeniyeti paramparça edebileceğini söyledi. Power bu çalışmayla alakalı belirtileri Amerika Jeofizik Birliği’nin 7 Aralık’taki senelik toplantısında sundu.

Bu keşif daha doğrulanmamış olsa da birbiriyle ilişkisiz görünen ispatlardan doğdu. Fakat şimdilik net bir ispat yok. Gerçekte efsanevi gibi görünen dört dağdan meydana gelen adalar sıradan bir yanardağ kümesine benziyor. Esasında bu adalar zincirinin merkezinde altı adet yanardağ bulunuyordu.

Bir süpervolkanın güneybatı Alaska’daki Aleutian Adaları zincirindeki Dört Dağın Adaları altında gizlenebileceğine dair ipuçlarından bazıları, NOAA doğrulusunda derlenen bu batimetri haritası gibi, deniz tabanı topografyası haritalamasından geliyor. Gri alanlar sahip olunan volkanları işaretler. Turuncu bölgeler, kabaca dairesel bir modelde yüzeyin altına görünüşte bağlanmış sığ volkanik alanları gösterir.
Bir süpervolkanın güneybatı Alaska’daki Aleutian Adaları zincirindeki Dört Dağın Adaları altında gizlenebileceğine dair ipuçlarından bazıları, NOAA doğrulusunda derlenen bu batimetri haritası gibi, deniz tabanı topografyası haritalamasından geliyor. Gri alanlar sahip olunan volkanları işaretler. Turuncu bölgeler, kabaca dairesel bir modelde yüzeyin altına görünüşte bağlanmış sığ volkanik alanları gösterir.
Ama bütün şunlar beraber dşayetlendirildiğinde bilgiler, aşağı yukarı 20 kilometre genişliğinde bir kalderanın zenginliğina işaret ediyor. Yanardağların zirveleri bir halka şeklinde düzenlendi. 1950’lerde oluşturulan batimetrik deniz tabanı haritalama bilgileri kavis şeklinde bir yükselti. Bu halkaların ortasında 130 metre derinliğinde bir çöküntü bulunduğunu meydana koydu. Her iki bilgi da bu yanardağların büyük bir kaldera doğrulusunda birbirlerine bağlı bulunduğu ile alakalı ipuçları verdi. Kaldera olarak ifade edilen jeolojik oluşumlar yanardağdaki çok büyük bir magma odacığının patlaması ve boşalması neticesinde meydana gelen yekpare kraterlerdir.

Uydulardan alınan yerçekimi bilgileri başka kalderaların görünüşlerini yansıtıyor.
Sülfür dioksit gibi volkanik gazların analizi; mikro deprem modellerinin yanı sıra kalderanın zenginliği konusu ile alakalı ispatlar meydana koyuyor. İncelemeciler Aleut’taki yanardağlar arasında en aktifi olan Mount Cleveland’ı göz önüne alarak mikro depremler gerçekleşmesi konusu ile alakalı şaşırmadıklarını belirttiler. Fakat bu mikro depremler yalnızca yüzeyde görülen yanardağlara göre beklenenden daha kuzeye ve daha doğuya doğru uzanıyordu. Bu hal kaldera yönünden hesaba katıldığında daha mantıklı duruma geliyor.

Çoğu kalderanın ayırt edici özelliği; Kalderaların kenarlarında, kaldera oluştuktan çok sonra bile aynı magma odacığına giren ve hala aktif olan yanardağların olmasıdır. Mount Cleveland bu özelliği göstermektedir. John Power, bu yanardağın 2001 senenindan beri 60 – 70 kez patladığını söylüyor. Hava yolculuğunu nettiye uğratan çok yüksek kül bulutları oluşturmanın yanı sıra; bu sabit etkinlik seviyesi, tanınan başka kalderaları çevreleyen yanardağlara özgü bir şeydir. Bu yanardağlardan birisi de Endonezya’da tespit edilen Rinjani yanardağıdır. Rinjani 1257 senesine yakın bir vakitte patladı. Atmosfere bütün gezegeni soğutmaya yetecek miktarda sülfür parçacığı saldı.

Yanardağ

Kanıtları bir araya getirmek zorlu bir mücadele ve bu mücadele;
Uzak konum; su altı ortamı ve daha eski tortuları gizleyen yeni volkanik tortular namacıylaiyle daha da zorlaşmaktadır. Hem de oluşturulan değişik çalışmalar; süper yanardağ kalderaya giden değişik ispat yolları sağladı ama hiçbiri noktaları birleştirmeye yetmedi. Ekip liderlerinden Roman ekibin çalışma yaklaşımını taşların altına bakıp bir şey bulamamaya benzetiyor. Bu çalışmada yer almayan ama kendisi de bir volkan bilimci olan Michael Poland; çalışmayı ufak parçaların bir araya gelerek nasıl daha büyük bir iş meydana çıkardığının somut bir örneği olarak nitelendiriyor. Michael, “Buna benzer keşifler gerçekleştirmek amacıyla gereksinim duyduğumuz veri kümelerini elde etmeye başlıyoruz.” dedi.

Aleut bölgesi senenin yalnızca kısa bir vakti ulaşılabilen bir bölge olması bundan dolayı bilgileri toplayabilmek amacıyla çok çabuk edilmelidir. Çalışmayı yürüten ekip toplanacak bilgiler ışığında kalderanın zenginliğinı doğrulayabilmeyi umuyor. Hem de ekip; bu süper yanardağın ne vakit patladığını tespit etmek amacıyla, dünyanın değişik yerlerindeki buzulların içerisinde tespit edilen volkanik küllerle kendi bulduklarını eşleştirmek hedefiyle inceleme gerçeklştirmeyi planlıyor. Power, bu çok büyük kalderaların çok büyük küresel etkisi bulunduğunu söylüyor. Yapılacak çalışmalar Cleveland’ın namacıyla bu kadar aktif bulunduğunu ve dünyaya verilen zararları anlayabilmemizde yardımcı olacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA