SON DAKİKA

Haberler

Cıvık Mantarlar Anıları Saklama Yeteneğine Sahip

Bu haber 11 Ocak 2020 - 22:05 'de eklendi ve 136 kez görüntülendi.
Cıvık Mantarlar Anıları Saklama Yeteneğine Sahip

Almanya’daki araştırmacılar, tek hücreli bir cıvık mantarın anıları saklama yeteneksi sahip olduğunu keşfettiler. Bu sayede organizma ileride yiyecek arama konusu ile ilgili daha iyi kararlar veriyor.

Anıları koruma ve geri yükleme yeteneği, canlı organizmalara yiyecek elde etmek ve tehlikeli bölgelerden uzak durmak amacıyla daha çok üstünlük sağlar. Bilim insanları genelde bu tür yetenekleri sinir sistemi olan çok hücreli organizmalarda görürler. Fakat Almanya’daki bilim insanları doğrultusundan yakın vakitte oluşturulan bir keşif, tek hücreli bir organizmanın da hafızaya sahip olma ihtimalini ve anıları hatırlayabileceğini meydana çıkardı.

CIVIK MANTARLAR NELERE İYİ GELİYOR

Araştırmacılar Mirna Kramar ve Karen Alim, nemli gübre, toprak ve odun üstünde yaşam sürdüren cıvık mantar Physarum polycephalum’un bedenine “yiyecek karşılaşmalarının hatıralarını ördüğünü” ve bu hatıraları ileride kararlar vermek amacıyla kullandığını öne süren yeni bir çalışma yayınladı.

Munch Teknik Üniversitesi’nde biyolojik fizik profesörü olan Alim, bir haber bülteninde, “Bu canlı ağın kolaylığı göz önüne alındığında Physarum’un hatıralar oluşturma yeteneği ilgi çekicidir,” diye yazdı. “Organizmanın bu kadar kolay bir mekanizmaya dayanması ve gene de onu bu kadar ince ayarlı bir şekilde denetim etmesi ilgi çekici.”

Physarum polycephalum yıllardır bilim aleminde ilgi uyandırmaktadır.
Bilim eğitimcisi Ward’s Natural Science’a göre, başka amipler gibi katı besin parçacıklarını hareket ettiren ve tüketen cıvık mantar; bakterileri, mantar sporlarını ve başka ayrışan organik maddeleri yer. Yemeğine doğru kayar, onu sarar ve besinları sindirmek amacıyla fermentler salar. Yiyecek sindirildiğinde, Physarum atık parçacıkları atar ve uzaklaşır.

ScienceDaily, mantarın bedeninin tek bir hücre içerdiğini ve komplike bir ağ meydana getiren birbirine bağlı tüplerden oluştuğunu bildirdi. Bu hücre birkaç santimetre hem de metrelerce yayılır. Physarum polycephalum, ScienceDaily’ye göre labirentteki en kısa yolu bulmak dahil olmak üzere komplike görevleri de çözebilir. Bu yetenek mantara “zeki” unvanını vermiş ve incelemecileri hafızasını araştırmaya sevk etmiştir.

Araştırmacılar, yaşamın en esas seviyelerinde karar verme yeteneklerini kavramak amacıyla; Physarum’un göç ve beslenme süreçlerini izledi. Beslendikten sonra, mantarın ağındaki daha kalın ve daha ince tüpler üstünde; besin kaynağının değişik izlerini gözlemlediler.

Haber bülteninde aktardığı üzere Alim; “P. polycephalum’un son derece hareketli ağ oluşturulanması göz önüne alındığında; bu izlerin kalıcılığı ağ mimarisinin kendisinin geçmişin hatırası olarak hizmet edebileceği fikrini meydana çıkardı.” dedi.

Cıvık mantarın anılarını nasıl sakladığını daha iyi kavramak amacıyla; bilim insanlarının bu damgayı meydana getiren mekanizmaları açıklaması gerekiyordu.
Deneyin bir parçası olarak, mantarın boru şeklindeki ağının mikroskobik izlenimlerini kuramsal modellemeyle birleştirdiler. Physarum’un yiyecek algıladığında; besinin ağ süresince gördüğünüz yerden giden ve tüpleri yumuşatan bir kimyasal salgıladığını keşfettiler. Bu hal bütün organizmanın faaliyetlerini yiyeceğe yönlendirmesini sağlar.

Max-Planck Enstitüsü’nde biyolojik fizik incelemecisi olan Kramar, haber bülteninde aktarıldığı üzere, “Kademeli yumuşama; önceki besin kaynaklarının sahip olunan izlerinin döneme girdiği ve bulguların depolanıp alındığı yerdir,” dedi. “Önceki beslenme halu, bilhassa ağdaki kalın ve ince tüplerin düzenlenmesinde, tüp çapları hiyerarşisine dahil edilmiştir.”

“Şu anda taşınan yumuşatıcı kimyasal amacıyla ağdaki kalın borular; trafik ağlarındaki otoyol vazifesini görüyor ve bütün organizma içersinde süratli taşıma sağlıyor.” diye ekledi. “Böylece ağ mimarisine damgalanmış önceki karşılaşmalar; göçün bir ileri tarafı ile ilgili karara ağırlık veriyor.”

Alim, tecrübe edinin sonuçlarının bu organizmanın tarzını anlamada mühim bir rol oynadığını söyledi. “Akıllı malzemeler tasarlama ve komplike ortamlarda gezinen yumUşak robotlar oluşturma konusu ile ilgiliki; bulgularımızın potansiyel uygulamalarını öngörüyoruz,” diye ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA