SON DAKİKA

Haberler

Bir Gece Yeniden Soğuk Terler Dökerek Mi Uyandınız

Bu haber 30 Aralık 2020 - 23:35 'de eklendi ve 61 kez görüntülendi.
Bir Gece Yeniden Soğuk Terler Dökerek Mi Uyandınız

Bilim adamları bu sıralarda insanların en azılı rüyalarından, en sıradan rüyalarının hususuna kadar baş yoruyor. Bir gece tekrar soğuk terler dökerek mi uyandınız? Pandemi esnasında ya da evvel başnızda meydana gelen rüyalar gerçeküstü ve tuhaf görülebilir.

Ancak bu rüyalar günlük yaşamınızın ve o dönemde başınızdan neler geçiyorsa onların birer yansımasıdır. Kanada’daki Trent Üniversitesi’nden Teressa DeCicco diyor ki: “Rüyalar sizin doğrultusundan başka incelemeciler derin uyku çalışmalarının neye benzediğine bağlı olarak insanların yaşam niteliğini iyileştirmenin yollarının yanı sıra hayal kurmanın da nedenlerini arıyorlar. DeCicco’ya göre kısaca bu gece ne yaptığımız ile ilgili yaygın bir inceleme yürütülüyor.

Büyük olasılıkla rüya yorumlama ile ilgili kullandığınız yöntemler (Rüyalar tabirine bakmak gibi) bilime dayalı neticeler içermez. Rüya Tabirleri bilimsel olarak hiçbir sayısal değeri yoktur ve mantıksızdır. DeCicco’ya göre bu kitaplardaki her imgenin onu tam amacıylae alan bir manası yoktur. Örneğin kendini kuş gibi havada süzülürken gören bir adamın (hiç uçağa binmemiş) pilot olacağı manasına gelmez.

Her insanın deneyleri rüyalarına yansır. Ve sizin de anlayacağınız üzere her insan aynı hadiseleri deney etmez. Bu yüzden rüyalarımızda gördüğümüz her hadise ve her imge eşi benzeri olmayan ve bize özeldir. Bu belirleme psikanalizin en başlardaki gününe dayanır. Geçen on senelerce vakit amacıylade değişik deneyler yaşamış, değişik kitlelerde psikolojik tedavi alan hastaların rüyaları incelenerek oluşturulmuştur.

Örnek vermek gerek görülürse bu hastaların aşağı yukarı olarak yarısı TSSB’yle mücadele eden harp gazilerinden oluşmuştur. Gördükleri fazlası kabus harpta karşılaştıkları zor halleri içermiştir. Diğer bir denek grubu ise depresyonla mücadele eden hastalardı. Ve çoklıkla negatif rüyalar ile boğuşuyorlardı. Buna karşın hastaların antidepresan kullandıkları vakit gördükleri rüyalar değişmiş ve olumlu rüyalar görmeye başlamışlardı.

De Cicco ve çalışma arkadaşlarına göre kişilerin gördükleri rüyalar o kişinin sıhhat halini ve ileride göstereceği davranışlara ışık tutabilir. Bağımlılık tedavisi almış olan kişilerin rüya günlüklerinin değerlendirilmesine göre birtakım bireyler hala şişeler, iğneler ya da prospektüs sahibi olan rüyalar görüyordu.

Ve bu onların tekrar psikolojik tedaviye başvurmalarına yol açtı. De Cicco ve takımına göre bunun sebebi bu kişilerin tedavi ardından yaşananların nüksetmiş olmasıdır. Esasında bu nüksetme değil netleşmiş dışa vurumla alakalıdır. Yıllarca ayık kaldıktan sonra hala bu tür rüya görmelerinin detaylı sebepleri olmuştur. Ancak hala bu tür rüya görenler başka insanlardan biraz daha çok ilgiye gereksinim duyarlar.

Rüyalar bir kişinin günlük yaşamını aynalıyorsa, yaşamımıza yeni giren salgın ardından evde geride bıraktığımız vakit arttığı amacıyla insanların rüyalarında kuşkusuz bir değişim söz hususu olmuştur. De Cicco ve iş arkadaşları tesadüfen Covid-19 Kanada’yı vurduğunda deneklerden rüyaları ile ilgili bilgi alıyorlardı. Aynı yaş ve cinsiyetten olan deneklerin rüya günlükleri, pandemi evvel ve ardından radikal bir değişiklık gösterdi.

De Cicco’nun açıklamalarına göre sık sık değişiklık gösteren rüya sahneleri: anksiyetenin, gündüz felaketlerini ve daha kötüsünü getirdi. İnsanlar endişeliyken fikir gelişimi ve konsantrasyonda sorun çekmeye başlamışlardı. Bu hal geceleri de devam etti. Eve kapanmadan evvelce bile dünyadaki hal ve salgın hastalık hususu ile ilgili endişeliydi. Ve rüyalarında da bunu açıkça belli ettiler. Hastalığın ikinci dalgası geldiği vakit De Cicco ekibiyle belli kısıtlamalar yaşamış olan insanların, ikinci dalga esnasındaki rüya hallerinin nasıl etkileneceğini gözlemleye başladı.

De Cicco’nun dediklerine göre kuşkusuz her insan profesyonel olarak çalışan bir üniversiteden yardım alamayacak olduğunu ancak insanların gördükleri rüyaları en azından bir terapiste anlatmalarının önemini vurguluyor. Sonuçta rüyalar, insanların geleceği ile ilgili net verileri ve kaçınılmaz neticeleri barındırmaz. Ama başnızı kurcalayan bir şeye ilgi etmekte yarar var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA