SON DAKİKA

Haberler

Bilim İnsanları Ve Mühendisler Kozmosa Bakış Açımızı Değiştirecek

Bu haber 30 Mayıs 2021 - 10:07 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi.
Bilim İnsanları Ve Mühendisler Kozmosa Bakış Açımızı Değiştirecek

Bilim insanları ve mühendisler kozmosa bakış açımızı değiştirecek şaşırtıcı büyüklükteki bir kamera amacıyla Kaliforniya’da bir laboratuvarda son hazırlıkları tamamlıyorlar.

Görseller, üstünde hayat sürdüğümüz dünyayı anlamamıza yardımcı oluyor. Bu makalede çağımızın en ilerlemiş resmetme aracını göreceksiniz; Yeryüzündeki en büyük ve en ilerlemiş fotoğraf ekipmanı, Legacy Survey of Space and Time (LSST) kameranın en sofistike parçası, odak düzlemi (algılayıcı). LSST kameranın algılayıcısı, Kaliforniya SLAC National Accelerator laboratuvarında en iddialı astronomi incelemelarından birine girişmek amacıyla geliştiriliyor.

Kameranın montajından mesul bilim insanı Prof. Aaron Roodman “10 senelik bir inceleme olacak. ” diyor.

LSST Kamerası yalnızca bir avuç görüntü elde etmeyecek

LSST kameranın alıcısının farkını kavramak amacıyla standart bir DSLR kameranın 36*24 mm, tek bir görüntü duyargaüyle çalıştığını aklımızda tutmamız lüzumiyor. Elbette LSST kameranın sağlayacağı tek şaşırtıcı şey görüntülerin adedi ya da boyutları olmayacak. Kameranın 3,2 milyar piksel (3200 Mega Piksel) olan algılayıcısıyla görsellerdeki detayların da eşi aynısı görülmemiş olacak.

Kameranın 3 milyon dolar değerinde olan algılayıcısı, her biri 40x40mm görüntü duyargaünden meydana gelen 21 adet platformdan yapıldı.

LSST kamera, 10 sene sürecek olan inceleme ve izlenim vazifiyeti süresince, hiç olmadığı kadar çok ayrıntıya sahip, çok sayıda fotoğrafla uzayı resmedecek.

Prof. Roodman “20 milyar galaksi göreceğiz ilaveten kendi galaksimiz, Samanyolu Galaksisi üstünde de çok çeşitli şekilde çalışma imkânımız olacak. Milyarlarca senedızın bizden ne kadar uzakta bulunduğu ve nasıl hareket ettiğine dair bilgi sahibi olacağız. Güneş Sistemi üstünde de çalışacağız. Milyonlarca cisim görmeyi bekliyoruz.

LSST kameranın görüntüleyeceği her şey, bugüne kadarki en kapsamlı yeni bir astronomik cisimler kataloğu ortaya getirmek amacıyla kullanılacak. Ancak Profesör Roodman’ın da söylediği gibi gaye yalnızca evrendeki cisimlerin daha büyük resimleri çekmek değil, aynı vakitte bu cisimlerin vakit amacıylade nasıl değiştiğini de görmüş olacağız.

“Gökyüzünün resmini süratli bir şekilde, yine yine çekeceğiz. Bunun anlamı, uzayda gerçekleşen vakit değişkenli hadiseleri tamamiyle yeni bir yolla inceleyeceğiz. Bunu aslında daha evvelce hiç kimse yapmadı.

Gök cisimlerinin vakit amacıylade nasıl değiştiğini ve üzerlerinde ortaya gelen değişikleri inceleme imkânı sunacak olan LSST kamera, evrenin esasını ve doğasını; bilhassa evrenin yüzde 95’ini ortaya getiren, karanlık madde ve karanlık enerji diye tanımladığımız, göremediğimiz esrarengiz varlıkları daha iyi anlayacağımız yeni bir pencere açacak.

Karanlık maddeler ışığı sönümlemez ya da yansıtmaz ama bu maddelerin çok çok çekim güçleri var. Bu çekim gücü, karanlık maddelerin etrafındaki gök cisimlerinin ışığının kırılmasına, görünüşlerinin değişmesine ya da cisimlerin sanki değişik yerdeymiş gibi görünmelerine sebep olmaya yetiyor. LSST kamera, bu çarpıtmaları incelemek ve karanlık maddenin cisimler üstündeki tesirlerini belirlemek üzere kullanılacak.

Evrenin yüzde 70’ini ortaya getiren karanlık enerji diğer bir büyük sır. Şimdilik anlayışımızın ötesinde olan ama evrenin genişlemesinin nedeni bulunduğunu düşündüğümüz karanlık enerji ile ilgili çok az şey biliyoruz.

Starlink uydusuyla rekabet

Covid-19 pandemi sürecinde programda birkaç aylık aksama gerçekleşti ama çalışmalara yine başlandı. LSST kameranın 2021 senesi amacıylade bütün yapım süreçlerinin tamamlanması ve inceleme vazifiyetine başlayacağı 2022 senesindan evvelce Şili’ye nakledilmeye hazır olacağı umuluyor.

Projenin karşı karşıya kaldığı tek sorun Covid-19 değil

Uydular, yüksek süratli internet erişimi sağlamak maksadıyla konumlandırılıyorlar. Bunu sağlamak amacıyla uyduların yeryüzüne yakın yörüngelerde hareket etmeleri ve yansıtıcı parlak yüzeylere sahip olmaları lüzumiyor, bu da her uyduyu, LSST kameranın çekeceği fotoğraflarda boylu süresince geniş ve parlak bir çizgi oluşturma riski bundan dolayı potansiyel bir tehdit durumuna getiriyor.

Tek bir uydu bile bir dizi gök cismini gizleyebilirken Starlink uydu grubu binlerce uydudan oluşacak, bunun dışında diğer uydu internet şirketleri doğrultusundan da binlerce uydu Dünya yörüngesine gönderilecek.

Bu durum, Profesör Roodman ve projeye dâhil olan herkes amacıyla büyük bir kaygı kaynağı. Profesör Roodman “Uydular en iyi olasılıkla ciddi bir baş belası olacak ya da en kötü olasılıkla izlenimlerimize büyük bir vuruş vuracak.  Şu anda karanlık uydulardan bir ya da ikisinin devrede bulunduğuna inanıyorum, ama uydulardaki parlaklık istediğimiz kadar düşmedi. ” diyor.

Starlink ve aynısı uydular bütün projeyi tehlikeye atmayacak olsa bile projenin iddialı potansiyelini ciddi ölçüde kısıtlıyor. Yine de, LSST kameranın bize vereceği evren resmi daha evvelce hiç karşılaşmadığımız kadar büyük olacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA