SON DAKİKA

Haberler

Baskıcılık Nedir Kimlere Baskıcı Denir

Bu haber 29 Ocak 2020 - 21:58 'de eklendi ve 177 kez görüntülendi.
Baskıcılık Nedir Kimlere Baskıcı Denir

Baskıcılık; başkalarına yine  ve kasıtlı olarak zarar verme ve aşağılama, bilhassa de daha ufak, daha zayıf, daha genç ya da rastgele bir şekilde zorbadan daha savunmasız olanları ayırt eden bir davranış modelidir. Daha az güce sahip olanların kasıtlı olarak amaç alınması, zorbalığı saldırganlıktan ayıran şeydir.

Baskıcılık; sözlü saldırıların (isim çağırma ve başkalarıyla alay etme) yanı sıra fiziksel saldırıları, zarar verme tehditlerini, başka korkutma biçimlerini ve faaliyetlerden kasıtlı olarak dışlanmayı da içerebilir. Araştırmalar, zorbalığın 11 ila 13 yaşlarında doruk yaptığını ve çocuklar büyüdükçe azaldığını gösteriyor. Tekmeleme, vurma ve itme gibi açık fiziksel saldırganlık en çok ufak çocuklar arasında yaygındır; İlişkisel saldırganlık – başkalarının temaslarine zarar verme ya da onları manipüle etme, örnek olarak dedikodu yayma ve dışlanma – çocuklar olgunlaştıkça daha yaygındır.

Zorbalığın fazlası okul içersinde ve etrafında ve oyun alanlarında ortaya gelir. Fakat internet kendini bilhassa rahatsız edici zorbalık biçimlerine borçludur. Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi’ne göre, öğrencilerin aşağı yukarı yüzde 20’si okulda zorbalığa uğradığını bildiriyor. Erkeklerin ve kızların aynı şekilde zorbalığa maruz kalma mümkünlülüğü da vardır.

İçindekiler

Zorbalar Kimi Hedef Alır
Siber zorbalık
Bir Zorbayla Nasıl Başa Çıkılır
İnsanlar Neden Zorbalık Yapıyor?
İnsanlar zorbalık yapar. Çünkü bu, istediklerini elde etmenin etkili bir yolu olabilir. En azından kısa vadede, ya da bunu başkalarına zarar vermeden yapacak sosyal becerilere sahip olmadıkları amacıyla. Zorbalık aynı vakitte sosyal hakimiyet kurmanın bir yoludur fakat vakit içersinde çocukların davranışları değiştikçe işlevini yitirir.

Zorba doğulmaz, fakat erken yaşlardan itibaren zorba olunabilir. 2 yaşındaki çocukların normal saldırganlığı tutarlı bir şekilde ele alınmazsa, çocuklar bu tür davranışlara karşı içsel kısıtlamalar elde edemezler. Zorbalık çok sağlam bir davranış tipi olmaya devam ediyor zira büyük ölçüde zorbalar istediklerini elde ediyorlar – en azından ilk başta.

Araştırmalar, zorbaların değişik bir psikolojik yapıya sahip bulunduğunu söylüyor. Toplum yanlısı davranışlardan yoksundurlar, endişeden rahatsız olurlar ve başkalarının hislerini anlamazlar. Kendine özgü bir bilişsel özellik, bir tür paranoya sergilerler. Başkalarının niyetlerini hatalı anlarlar, genelde tarafsız hallerde düşmanlıkla suçlarlar. Diğerleri onlardan hoşlanmayabilir, fakat genelde kendilerini son derece olumlu görürler. Kronik olarak zorbalık yapanlar, ebeveynleri ve akranlarıyla gergin temaslar hayata eğilimindedir.

Zorbalar kurbanlar olmadan var olamazlar, ilaveten bunun amacıyla rastgele birini de seçmezler. Araştırmalar, zorbalık namacıylaiyle seçilenlerin tehdit edici olmayan hallerde bile iddialı olmadıklarını ve bir zorbayla karşılaşmadan çok evvelce korku yaydıklarını gösteriyor. Bunlar kendilerini savunamayan, içe kanapık çocuklardır.

Yaklaşık 7 yaşına kadar, zorbalar nerdeyse herkesi seçer. Ondan sonra ise ideal gördükleri ve itaatkar kurbanları olacak kişileri seçerler. Zorbalar, yakalandıklarında gözle görülür şekilde üzülen ve arkadaşları ya da müttefikleri olmayan kurbanları severler. Araştırmacılar, kurban olarak seçilenlerin emniyetsizlik ve kaygıya işaret ettiğini keşfettiler.

Çocuklarla alakalı araştırmalar, kurbanların zorbaların taleplerini basitçe kabul ettiklerini, bisikletleri, oyuncakları ve başka oyuncakları teslim ettiklerini gösteriyor. Ağlarlar ve savunmacı bir duruş sergilerler; onların son derece göze çarpan acı ve ıstırap gösterileri, zorbaları ödüllendiriyor ve zorbanın egemenliğinin mühim bir işareti olarak hizmet ediyor. Mağdur olan çocuklar, saldırganlığa karşı caydırıcı değildir, bu da onları zorbalık yapmayan akranları doğrultusundan bile sevilmemelerine namacıyla olabilir.

Zorbalık, saldırganlık ve şiddetin, olmadığı hallerde problemlere kabul edilebilir çözümler bulunduğu şeklindeki örtük mesajı taşır. İşbirliği ve değişikliklerin barışçıl çözümü, giderek daha bağlantılı duruma gelen bir dünyayı desteklemektedir. Zorbalık sadece kurbanlarına değil, faillerin kendilerine de zarar verir. Çoğu zorba, saldırgan davranışları öğrenmeyi, bir işi tutmayı ve yakın temaslar kurmayı ve sürdürmeyi engellediğinden, hayat süresince onları aşağı çeken bir seyir izler.

Bazı zorbalar bu davranışı geride bırakır. Fakat fazlası yapmaz; saldırganlık çok istikrarlı bir sosyal iletişim tipidır. Çocukken zorba olanların fazlası, saldırgan olmayan çocuklardan çok daha çok suç işlemeye, eşlerini dövmeye, çocuklarını taciz etmeye ve yeni kuşak zorbalar yapan antisosyal yetişkinlere dönüşüyor.

Zorbalar, saldırganlıklarını sık sık akranlarından meydana gelen bir izleyici kitlesinin önünde gerçekleştirirler ve bir izleyicinin varlığı, zorbanın güç hissini artırabilir. Fakat çevredekiler saldırganlığı enderen durdurur; gerçekten gösterinin keyfini çıkarabilirler. Durumu onaylamasalar bile mağdurdan hoşlanmayabilirler ya da zorbanın misillemesinden korkabilirler.

Gençlerin sosyal hayatı internete taşındıkça zorbalık da sosyal ortama geçti ve siber zorbalık geçen on senede mühim bir yeni mesele durumuna geldi. Zorbalık bir vakitler büyük ölçüde okulla sınırlıyken, elde taşınan cihazların her yerde bulunması, zorbaların avlarına devamlı erişimini sağlıyor. Siber taciz bilhassa rahatsız edici olabiliyor. Çoğunlukla isimsiz olarak yapılan siber zorbalık; kurbanların faillerin kim bulunduğu ile alakalı hiçbir fikri olmamasına sebep oluyor.

Siber zorbalığın anonimliği, anlamsızlık üzerindeki fazlası kısıtlamayı ortadan kaldırdı ve saldırganlığın vahşiliğini artırdı. Gözlerine bakmak mecburiyetinde olmadığın vakit başkalarına acı ve ıstırap vermek daha kolaydır. Sürekli ilerleyen dijital teknolojiler, amaçlar ile alakalı hatalı bilgi yaymanın yeni yollarını mümkün kılmaktadır.

Hem direk taciz hem de ilişkisel saldırganlık internette gelişiyor. Siber zorbalar, sosyal medyada çok süratle bir şekilde yalan söylentiler yayabilir. Yanlış bir şekilde birinin kimliğine bürünebilir ve başkasının adına her türlü kötülüğü yapabilirler. Cinsel taciz ve siber taciz bilhassa kadınları amaç almaktadır. Aktif zorbalık durduktan çok sonra, kötü niyetli bulgular internette kalır ve zarar vermeye devam edebilir.

Zorbalığa karşı en iyi savunma, sosyal olarak yetenekli olmaktır. Bütün çocuklara sosyal beceriler öğretmek ve kendi yeteneklerine emniyet geliştirmelerine izin vermek bunun amacıyla mühim bir adımdır. Küçük çocuklar amacıyla ebeveynler, çocuklarını zorbalığa karşı korumada son derece mühim bir konumdadır. Çocuklarının denk geldiği sosyal zorlukları ve mümkün çözümleri rol yapma konusu ile alakalı derli toplu olarak sorgulayabilirler. Zorbalığa karşı en iyi ikinci savunma, uzaklaşmak ve karşı koymamaktır.

Araştırmalar, bir zorbayı durdurmanın en etkili yolunun çevredeki kişileri harekete geçirmek bulunduğunu göstermektedir; Sonuçta, görgü şahitları zorbaları ilgiyle ödüllendirir. Çoğu çocuk bir noktada zorbalığa şahit olduklarından, bütün çocuklara zorbalığı durdurmada oynayacakları mühim bir role sahip olduklarını öğretmek çok mühimdir. Bir zorba, konuşan fakat birkaç bireyi amaç alması muhesas olmayan bir şahsa misilleme gerçekleştirmek amacıyla çaba gösterebilir.

Son on senede, okullar zorbalıkla mücadele programlarını geniş çapta benimsemiştir. Bununla birlikte, etkinliklerine dair rapor kartı karışıktır. Uzmanlar; zorbalığın fazlasınun ortaya geldiği yerlerin okullar bulunduğunu, fakat güç ve saldırganlık, duygu planlama becerileri ya da sosyal becerilerin – zorbalık üzerindeki esas etkiler – öğretildiği yerlerde olmadığını açıklıyorlar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA