SON DAKİKA

Haberler

Araştırılarak Gerçekliği Ortaya Çıkarılan 8 Komplo Teorisi

Bu haber 16 Şubat 2021 - 21:48 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi.
Araştırılarak Gerçekliği Ortaya Çıkarılan 8 Komplo Teorisi

Her ne kadar inanılırlıkları olmayan insanlar doğrultusundan; ağızdan ağıza kolay birer söylenti olarak yayılmış olsalar da, tarih bizlere kent efsanelerinin fazlası gerçeği barındırabileceğini gösterdi. Gerçek oldukları meydana çıkan sekiz komplo kuramını keşfetmeye ne dersiniz?

MAFYANIN GERÇEKLİĞİ

Uzun bir vakit vakitsince hiç kimse mafyanın zenginliğina inanmadı. Kendi amacıylade bir hiyerarşiye sahip ve örgütlü bir suç grubunun zenginliği kulağa hayal ürünü gibi geliyordu. Nihayetinde, suçlular her vakit oradaydı. Ünlü mafya muhbiri Joe Valachi tohumları dökene kadar, halk mafyanın gerçek bulunduğunu bilmiyordu. Sadece bunu meydana çıkarmakla kalmadı; herkesle çalıştıklarını, hem de CIA (Merkezi İstihbarat Teşkilatı), siyasetçiler ve üst güzey yetkililerle de ilişkileri bulunduğunu açıkladı.

YASAL OLMAYAN DENEYLER

Sivil kümeler ve askeri personel; senelerce Birleşik Devletler (ABD) hükümetinin kendi rızaları olmadan üzerlerinde tecrübe yaptıklarını iddia etti. Toplumdan dışlanarak deli damgası yediler. Fakat daha sonra anlaşıldığı üzere bu vakalardan fazlasınun gerçek bulunduğu anlaşıldı.

70’li senesinin ortasında, ABD diğern muavini Nelson Rockefeller’in emriyle; CIA, MK Ultra olarak tanınan bir uygulaması gizlice ilerletmek amacıyla 20 milyon dolardan çok para harcadı. Tasnif edilmemiş verilere göre, program, ülkenin düşmanlarını sorgulamak üzere kullanılacak bir doğruluk serumunu bulmaya çalışmıştı. Fakat örgüt bu gaye uğruna kendi vatandaşını kullanmıştı. Araştırmacılar, halüsinojenik ilaçların, hipnoz yöntemlerinin ve biyolojik/radyolojik unsurların kullanıldığı tecrübelerini yapacakları insanları verileri ve rızaları olmadan, herhangi seçmişlerdi.

Bugün fazlası insan; bu tecrübelerin asıl amacının doğruluk serumunu bulmak değil, zihin denetim tekniklerini ilerletmek amacıyla oluşturulan tecrübeler bulunduğuna inanıyor.

ASBEST MİNERALİ

Günümüzde asbest mineralinin net olarak kansere namacıyla bulunduğu bilinirken, bu gerçeğin bir efsane olarak gördüğünüz vakitler vardı. Asbestten etkilenenler, hastalıklarının bu yapı malzemesinin kullanımından kaynaklandığını düşündüler. İmalatçı şirketlerin bunu gizleyerek bir komplo kurduklarına inanıyorlardı. Haklılardı. Asbestin zararlı tesirlerini bilen imalatçılar, iddiaları görmezden geldiler ve otuz senesi aşkın vakit vakitsince verileri sakladılar. Sonunda 1962’de skandal çıktı.

FEDERAL SORUŞTURMA BÜROSU

Başta yalnızca bir söylentiydi, fakat daha sonra gerçek bulunduğu meydana çıktı. 1956 senesinde FBI (Federal Soruşturma Bürosu), ayrımcılığı arttırmak, karışıklığa sebep olmak ve Amerika Birleşik Devletleri Komünist Partisi amacıylade firarlara namacıyla olmak amacıyla geliştirilmiş karşı istihbarat uygulaması olan COINTELPRO (Counter Intelligence Program, Karşı İstihbarat Programı) ‘yu oluşturdu. Program kısa vakitde gayelerini ABD Sosyalist İşçi Partisi (1961), Ku Klux Klan Örgütü (1964), Kara Panter Partisi ve İslam Milleti Hareketi’ne kadar genişletti. Daha sonra ise, yönetime kolay müdahalelerde bulunmak isteyen barışçı ve dinci kümeler da, uygulamanın amacı durumuna geldi (1968).

COINTELPRO 1971’e söz hususu hareketlerin liderlerinin aktivitelerini teşhir etmeye, bozmaya, gaye şaşırtmaya, itibarlarını sarsmaya ya da diğer şekillerde tesirlerini söndürmeye devam etti.

BOHEM KOROSU BİRLİĞİ

Amerikan seçkinlerinin dev bir baykuş heykeline tapınmak ve birtakım geleneksel olmayan ritüellerini yapmak amacıyla 1872’den beri özel natural mekanlarda buluştuğu söylenir. Bu kült ile ilgili tanınan çok çok şey olmasa da, NBC, CBC ve BBC gibi büyük televizyon kanalları, kültün zenginliğinı doğruladı. Bunun kolay bir kült mü yoksa Masonlar gibi bir güç grubu mu bulunduğunu ise bilmiyorlar.

CİA YASAKLI MADDE TİCARETİ YAPIYOR

1996’da gazeteci Gary Webb pek çok bireyin şüphelendiği bir şeyi aydınlattı: Uluslararası uyuşturucu ticareti yalnızca CIA gibi organizasyonların payı olursa gerçekleşebilirdi. Görünüşe göre istihbarat ajansı ve diğer hükümet ajansları, uyuşturucu sektöründe olup biten her şeyi biliyordu ve Nikaragua’daki Sandinista hükümetini devirmek amacıyla savaşan paramiliter kümeleri finanse etmek adına Los Angeles’tan kaçakçılık ve Latin Amerika gecekondularının sular altında kalmasına aktif olarak katıldı.

1991 KÖRFEZ SAVAŞI

1991’de, 15 yaşındaki Nayirah, Irak’ta meydana gelen bir dehşeti mahkemeye ve medyaya bildirdi. Açıklamalarına göre, Iraklı askerler hastane küvözlerinde tespit edilen Kuveytli çocukları öldürmüştü. Hikayesi o kadar kalp parçalayıcıydı ki, ABD’nin 1991 Körfez Savaşı’nı başlatmasına bir bahane olarak, katalizör vazifiyeti gördü. Daha sonra, Nayirah’ın ABD Kuveyt Büyükelçisi Saud bin Nasir al-Sabah’ın kızı bulunduğu ve Iraklı askerler ile ilgili şahitliğinin, istilayı haklı çıkarmak adına hükümet doğrultusundan planlandığı meydana çıktı.

NAZİLERİN AMERİKADA OLDUĞU

Uzun bir vakit vakitsince; yeni kimlikleriyle Amerika’da yaşamaya başlayan Nazilerin öyküsü bir sokak efsanesiydi. Fakat Paperclip Harekatı’yla bu hikayelerin gerçek bulunduğunu meydana çıktı.

1945’te, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin Stratejik Hizmetler Ofisi, ülkeleri adına hizmet etmeleri amacıyla Alman bilim insanlarını işe aldı. Bu bireylerin Nazi partisine katılmamış olmaları istendi, bu tür olması gerekiyordu. Fakat daha sonra, hükümetin belli kimliklerde ve çalışma geçmişlerinde sahtecilik yaptığı, bu sayede yüzlerce bireyin lüzumlu şartları karşıladığı anlaşıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA