Anasayfa
24 Temmuz 2020 ( 4 izlenme )
Reklamlar

Tespih Çeşitleri ve Faydaları

Tespih ve Çeşitleri

Dedelerimizin ve babaannelerimizin hiç elinden düşürmediği, küçükken kız çocuklarının boynuna kolye diye taktıkları o yüce zikir aracı tespihtir. Günümüzde tespihi “kıro işi” diye nitelendirip bir kenara atarız. Aksine tespih kıroluk değil, erkeklik göstergesidir. Bu makalemizde tespihin geçmişten günümüze gelişini ve çeşitlerini anlatacağız.

Tespih; taş, ahşap, deniz ürünleri yada bazı hayvansal malzemelerin ortadan delindikten sonra iple dizilmesiyle oluşur. Tespihin kelime anlamı Arapçadaki ‘sebh’ sözcüğünden gelir. Sebh, Allah’ı yüceltmek anlamındadır. Tespih sadece Müslümanlara ait bir öge olmayıp Budist, Yahudi, ve Hristiyanlar tarafından da kullanıldığı bilinmektedir. Ancak dini inançtan ziyade psikolojik amaçlarla çektikleri söylenir.

Tespihin tarihi çok eski zamanlara dayanır. İpe takılan boncuklar olarak düşünürsek, eski insanların boyunlarına süs amaçlı bu tarz aksesuarlar taktıklarını görürüz. Tespih daha sonraları Allah’ı zikretmek için kullanılan eşya haline gelmiştir.

İdeal Bir Tespih Nasıl Olmalı?

Tespihin iyi bir el işçiliğinden geçmiş olması gerekmektedir. İyi bir işçilik tespihin kalitesini ve fiyatını artırır.

Tespih boncuklarının büyüklüğü, aynı olmak zorundadır. (Süzme tespihler buna dahil değildir)

Yine tespih boncuklarının deliklerinin fazla olmaması gerekmektedir.

Cilası düzgün, zımpara ya da torna izi kalmamış olmalıdır.

Estetik açıdan zarif ve güzel görünümlü olmalıdır.

Tespih Çeşitleri Ve Faydaları

Tespih yapımında kehribar, oltu ve fildişi gibi pek çok taş kullanılır.

Oltu Taşı Tespih: Ülkemizde Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkartılan yarı değerli bir taştır. Diğer bir adı da Karakehribar olarak geçmektedir. Rengi siyah, sarı, koyu kahve nadiren gri yeşilimsidir. Karbon bileşenlerden oluşan bu maden kolay işlenmektedir. Bir çok ziynet eşyası, takı ve tespihlerde kullanılmaktadır.

Oltu taşının stresi azaltır. Astım, bronşit, guatr ve astım tedavisinde boyun bölgesinde kullanılır. Tiroid tedavisinde de kullanılmaktadır. Oltu taşının en önemli faydası negatif enerjileri toplamasıdır. Sol elinde oltu taşı tespih taşıyan bir kişinin vücudundaki negatif enerjiyi toplar ve rahatlık verir. Ayrıca elektrik yükünü hafiflettiğinden depresyona karşı kuvvetlidir.

Fildişi Tespih: Fildişi; timsah, fil, su aygırı gibi hayvanların dişlerinden elde edilen beyaz parlak ve sert bir maddedir. İşlenmesi kolay ve dayanıklılığı uzundur. Bu yüzden yüzyıllardır tercih edilir hale gelmiştir.

Kuka Tespih: Kuka tespih, tropikal bir ağacın meyvesinden yapılan tespihlere verilir. Ele gelen kaygan yapısıyla renk alıp koyulaşması nedeniyle günümüzde çokça tercih edilmektedir.

Kuka tespihin faydaları arasında mikrop kırıcı olma özelliği taşımasıdır. Hatta Osmanlı’da kuka taşımayan hekimlerin saraya giremedikleri söylenir.

Kaplumbağa Tespih: Kaplumbağa tespih günümüzde nesli tükenmekte olan su kaplumbağalarının kabuğundan yapılmaktadır. Ömrünü bitirmiş olan su kaplumbağalarının kabukları preslenerek imal edilmektedir.

Ayrıca uzmanlar tespih çekmenin çok faydalı olduğunu söylemektedir. Beynimizin korku ve endişelerle sürekli baskı altında olduğu, sinir hücrelerinin aşırı oranda yorulduğu, fakat tespih çekmenin beynimizi rahatlatıp onu özgür hale getirdiği belirtilmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Evde Peynir Yapımı İçin Kolay Tarifler Yumuşak Eller İçin Ne Yapmalıyız? Klima Temizliği Nasıl Yapılır? Diyanet işleri başkanlığından şok etkisi yaratacak hutbe