Anasayfa
24 Temmuz 2020 ( 6 izlenme )
Reklamlar

Saçların Kabarması Nasıl Önlenir?

Saç Kabarması

Kadınların bakım konusunda en çok önem verdikleri şeylerden biri saç bakımıdır. Birçok kadının karşılaştığı sorun kabarık saçlardır. Özellikle saçlarınız ince telli ve kıvırcıksa bu sorun daha fazla görülecektir. Daha mat bir görünümün yanında saçların karışması da ayrı bir sorun oluşturur. Peki, saçlarımızın kabarmasını nasıl engelleriz?

Saçın kabarması birkaç nedenden dolayı olabilir. Saç yapınız kabarmaya yatkın olabilir. Aynı zamanda nem de saçların kabarmasına neden olur. Bakımsız veya vitamin sorunu yaşayan saçlarda da kabarma sorunu görülebilir. Saçların her gün yıkanması da kabarma riskini artırır.

Öncelikle vitamin ve minerallerle ilgili sorunumuz varsa bunu çözmemiz, sorunu büyük ölçüde düzeltecektir. Bunun yanı sıra saçları sıcaktan uzak tutmak gerekir, çok sık yapılan fön olayı saçların kabarmasına ve yıpranmasına neden olacaktır. Nemli saçlar da aynı şekilde kabarır, kullanacağınız bakım ürünleriyle nemi saçlarınızdan uzak tutabilirsiniz. Kullanılan şampuan ve bakım ürünlerinin proteinli olmasına dikkat etmelisiniz, protein saçın elektriklenmesini önler ve parlamasını sağlar. Bakım ürünlerinde çok fazla alkol bulunur. Alkol saçın daha çok kabarmasına sebep olacaktır. Bu sebeple alkol oranı en az olan ürünleri tercih etmelisiniz.

Saçlar kuruyken dokunmak elektriklenmesine sebep olacaktır. Bu sebeple saçlarınız ıslakken tarayıp şekil vermeniz daha etkili olacaktır. Saçlarınızı tararken mümkün olduğunca kalın uçlu taraklarla taramalısınız. Bu saçlarınızın kırılmasını da engelleyecektir. Sık ve ince uçlu taraklar saçlarınızı daha fazla elektriklendirir.

Saçlarınızı her gün yıkamak da kabarmasına sebep olacaktır. Bu sebeple saçlarınızı 3 günde bir yıkamanızda fayda vardır. Ayrıca saçlarınızı havluyla kurutmalısınız, çünkü saç kurutma makinesi saçlarınızın kabarıp zarar görmesine neden olacaktır.

Saçlarınız yıkandıktan sonra kendi halinde kurutulmaya bırakılmalıdır. Saçlarınız hafif nemli iken tepeden topuz yaparsanız kabarması azalacaktır. Kullandığınız bakım ürünlerine rağmen saçlarınız karışık ve dolaşmış halde ise bunu gidermek için gliserinli su kullanabilirsiniz. Gliserinli su saçlarınızı yumuşatır ve kabarmasını azaltır. Gliserinli suyu sprey yardımıyla saçınıza uygulayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra saçlarınızı kat kat kestirmeniz de kabarık görünmesini engelleyecektir. Uzun ve şekilsiz saçlar daha kabarık görünür. Bununla birlikte duştan sonra köpüklü bakım kremleri kullanmanız da kabarıklığı azaltacaktır.

Saçlarınızın elektriklendiğini düşünüyorsanız bal maskesi sayesinde bu durumu azaltabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz şekli kolayca sağlayabilirsiniz.

Bal maskesi hazırlamak için 1 çorba kaşığı bal ile 1 litre su gereklidir. Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra her yıkamada, şampuanlama işlemleri bittikten sonra durulama suyuyla kullanabilirsiniz.

Ayrıca saçlarınızın kabarmasını önlemek için başka bakım maskeleri de kullanabilirsiniz. Bu maskeleri haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Eğer saçlarınızın yıprandığını düşünüyorsanız, saçlarınızda kırıklar veya boya varsa haftada birkaç kez maske uygulayın. Böylece saçlarınız eski haline gelecektir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Pınar'ın ağabeyi Gültekin Konuştu İyi Partili Belediye Başkanı Şoföründen Bomba Açıklama Tespih Çeşitleri ve Faydaları Kramp Neden Olur, Nasıl Önlenir?